روستاهای دیدنی استان مازندران

کندلوس- روستاهای استان مازندران


روستای زیبای کندلوس در 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر قرار دارد و آب و هوای آن معتدل و کوهستانی است. مردمکندلوس ب زبان مازندرانی سخن می گویند و مسلمان و شیعه هستند. اقتصاد روستا بر پایه فعالیت های زراعی، دامداری و باغداری و گردشگری استوار است.
کندلوس به دلیل تولید گیاهان دارویی، موزه مردم شناسی، جاذبه های کوهستانی و ییلاقی و دارا بودن مراکز اقامتی و خدمات گردشگری شهرت یافته است.
این روستا با بافت مسکونی نسبتا متراکم در شیب ملایم کوهستان استقرار یافته است.


بافت مسکونی قدیمی، جلوه های رنگارنگ مزارع گیاهان دارویی، آب و هوای معتدل تنوع چشم اندازهای جنگلی، تپه های باشتانی و گورستان های پیش از اسلام فضای روستای متفاوتی در کندلوش ایجاد کرده است. دیو چشمه، بزرگترین چشمه آب معدنی سرد در منطقه است که حواشی سرسبز و زیبایی دارد. حواشی رودخانه کندلوس و دره زانوس نیز بسیار تماشایی است.


زیارتگاه فضل و فاضل در این روستا قرار دارد. از مراسم ویژه این روستا می توان به جشن تیر ماه سیزده شو، پاشیدن آب بر یکدیگر پس از  خشکسالی و پایکوبی زیر باران اشاره کرد. بازی های کندلوس شامل تب کا، کشت کا، سی کاکل و اسب سواری است.


سازهای نی، سرنا و دهل و آهنگ های طالب طالبا در مایه درآمد سه گاه، امیری در مایه عشاق و دشتی، عروس سوار کردن در متیه ای از ماهور و بیات ترک، از جلوه های موسیقی روستایی کندلوس است.
زنان روستای کندلوس از لباس های محلی استفاده می کنند. صنایع دستی کندلوس شامل جوراب و نمد است. از غذاهای محلی این روستا می توان به کماج، راه نون، آش کدو، بابونه و بورانی اشاره کرد.
مجموعه گردشگری کندلوس شامل رستوران محلی، اقامتگاه و موزه آثار روستایی، شرایط مناسبی را برای بازدید گردشگران فراهم کرده است.

یوش- استان مازندران

روستای یوش در غرب بلده و در 125 کیلومتری جنوب غربی نور واقع شده و آب و هوایی معتدل با زمستان های سرد دارد. اقتصاد یوش بر کشاورزی و دامداری استوار است. مردم یوش به زبان مازندرانی سخن می گویند و پیرو مذهب جعفری هستند. نام یوش با نام نیما یوشیج شاعر توانای نوپرداز معاصر ایران پیوند خورده است.

روستای نیمه پلکانی یوش با بافت مسکونی متمرکز در میان دره ای زیبا استقرار یافته و پیرامون آن را ارتفاعات جنگلی البرز فرا گرفته اند. از جاذبه های طبیعی و زیبای یوش می توان به رودخانه یوش، کوه های سرنو، علی چال، مازو بند، سرخ بند، اشلی، سرچشمه، سرچال و چشمه های بالا محله، پایین محله و چشمه سر و تفرجگاه های پیرامون آن ها اشاره کرد.

روستای یوش، علاوه بر بافت قدیمی و معماری ویژه، آثار تاریخی متعددی دارد و زادگاه نیما یوشیج از مفاخر ملی ایران است. گنبد کیاداوود مربوط به قرن یازده ه.ق، مسجد جامع، آرامگاه سید امین و شید جلال، سنگ حجاری سیاه در کنار رودخانه به نام اسب  زین، بقایای حمام قدیمی، خانه میرزا مهدی خان، باغ شاه و خانه نیما یوشیج، از مهم ترین جاذبه های تاریخی این روستا می باشند.

مشهورترین اثر تاریخی این روستا خانه پدری و زادگاه نیما یوشیج است. این خانه شامل حیاط مرکزی با اطاق های متعددی در اطراف است که با عناصری از قبیل آجر کاری، گچ بری، ارسی های زیبا و موتیف های دوره قاجاری تزئین یافته است. این خانه که در زمره آثار تاریخی مشهور مازندران محسوب می شود و با نام شاعر بزرگ معاصر ایران پیوند خورده در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده و واجد ارزش های گردشگری است.

دره زیبای یوش و چشم اندازهای کوهستانی آن ارزش دیداری یوش را دو چندان کرده اند. قلعه تاریخی بلده، نیز در اطراف بلده، قرار دارد و مسافران یوش می توانند از آن بازدید کنند.

نوروز خوانی، باران خواهی، آفتاب خواهی، تیر ماه سیزده شو و چاووشی خوانی از مراسم ویژه ای است که در این روستا برگزار می شود. از بازی های راسج در روستا می توان به دورنخ (ترنا) بازی، تبارک، شیر بارانک، شیر پلنگ و بیچگو اشاره کرد.

سازها و آواهای متداول روستا شامل ل-له وا، امیری، طبری، طالبا، کتولی و نوای نی چوپانان است. صنایع دستی یوش مشتمل بر ریسندگی، چادر شب بافی، نجاری سنتی و ساخت تنورهای سنتی است. هلم برگم، کشکال ویش، پتیه واش، گردس پلا، خورشت ماتنجن، لوه کباب و انواع ترشیجات و نان سنتی از غذاهای محلی این روستا به شمار می روند.


از اینکه با تورآگهی همراه هستید سپاسگذاریم.

الف) مطالعه مطالب گردشگری بیشتر:

ب) پیشنهادهای مسافرتی تورآگهی

  • برترین پیشنهادهای تور کیش  همه آژانس های ایران 
  • برترین پیشنهادهای تورشمال  همه آژانس های ایران
  • برترین پیشنهادهای تور مشهد  همه آژانس های ایران