روستاهای حیرت آور استان هرمزگان

باسعیدو-روستای استان هرمزگان

با سعیدو یکی از روستاهای مهم و قدیمی شهرستان قشم است که د یک ناحیه ساحلی واقع شده است. آب و هوای آن در تابستان ها گرم و در زمستان ها معتدل است. اقتصاد با سعیدو بر اساس ماهیگیری، نخل برداری، تجارت دریایی و گلابتون دوزی شکل گرفته است. مردم آن به زبان فارسی بندری سخن می گویند و پیرو مذهب تسنن شافعی هستند. حیات وحش دریایی از عناصر مهم و جاذبه های طبیعی پیرامون این روستاست.

آثار تاریخی مهم این روستا عبارتند از: مجموعه بناهای انگلیسی ها و کلیسای آن، که در زمان اشغال، توسط نیروهای  انگلیسی احداث شده اند.

زیارتگاه سید حسن و زیارتگاه شیخ حسن که مورد رجوع مردم محلی است. زیارتگاه بی بی مریم با معماری ایلخانی و گورستان بسیار قدیمی با سنگ قبرهایی به خط کوفی که هر یک در جذابیت بخشیدن به روستای باسعیدو سهم به سزایی دارند و همراه با معماری ویژه باسعیدو را به یک روستای دیدنی و جذاب تبدیل کرده اند.

برگزاری انواع مراسم، با موسیقی و لباس های محلی بسیار جالب توجه است.

 

بخوان-روستای استان هرمزگان

روستای بخوان در 9 کیلومتری جنوب فارغان و در 90 کیلومتری شهر حاجی آباد واقع شده است و آب و هوای آن، تحت تاثیر اقلیم معتدل کوهستانی، در بهار و تابستان مطبوع  خنک و در زمستان سرد است. تنگه بخوان، در شمال روستا واقع شده است.

در پیرامون و داخل روستای ییلاقی بخوان چندین زیارتگاه وجود دارد که قدمت بنای برخی از آن ها به بیش از چند سده می رسد. برخی از منابع محلی، قدمت این روستا را، حدود 7 قرن ذکر کرده اند.

مردم روستای بخوان به زبان فارسی با لهجه بندری سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب جعفری هستند. جمعیت این روستا در فصول سرد و گرم متغیر است. اقتصاد روشتا بر اساس دامداری و باغداری شکل گرفته است.

روستای بخوان بافت مسکونی متراکمی دارد و بر شیب تند دامنه و کوهپایه، استقرار یافته است. این روستا از یک سو به ارتفاعات بلند و از سوی دیگر به باغ های گسترده و رودخانه محدود شده است. گسترده و رودخانه محدود شده است. خانه های روستای بخوان در یک طبقه با سقف مسطح، ایوان دار و با حیاط های وسیع احداث شده اند.

روستای بخوان، با آب و هوای معتدل و مطبوع به خصوص در فصل بهاز و تابستان، یکی از تفرجگاه های استان هرمزگان است.استقرار روستا در دامنه  کوه و محدود شدن آن به ارتفاعات بلند موجب محدودیت ساعت آفتابی و زمان روشنایی روزانه آن شده است. اقلیم مساعد و منحصر به فرد، شرایط به عمل آمدن انواع میوه های گرمسیری و سردسیری مانند انار و خرما را در آن فراهم آورده است.

چشم انداز ارتفاعات صخره ای نیمه جنگلی، باغ های انبوه و پربار میوه در مسیر و در پیرامون حواشی سرسبز رودخانه پر آب و بقایای آسیاب آبی، از جلوه ها و جاذبه های گردشگری روستای بخوان محسوب می شوند. جاده دسترسی روستا بسیار باریک است و از میان ارتفاعات بلند عبور می کند. عبور از مسیر کوچه باغ های پر بار و چندین روستای کوچک از دیگر مزیت های نسبی گردشگری این روستا است.

مراسم تعزیه و نخل گردانی در دهه اول محرم، صعود دسته جمعی به ارتفاعات برای زیارت و اهدای قربانی و انجام نذورا، و دو بیتی خوانی در باغ ها از مراسم معروف و رایج مردم این روستاست.

انواع سازهای کوبه ای و بادی مانند طبل، سنج، ربا، دمام و نی در مراسم عزاداری استفاده می شوند. نی نوازی مهم ترین شیوه بهره گیری از موسیقی است. کردی خوانی، دو بیتی خوانی و نغمه سرایی به خصوص در تفرجگاه ها، مورد توجه و علاقه مردم بخوان است. از ورزش ها و بازی های بومی این روستا می توان به زودورو، ملابرس و هفت سنگ اشاره کرد.

مردم بخوان از پوشاک بندری استفاده می کنند. زنان و دختران در تولید صنایع دستی مانند زینت آلات زنانه، گلیم و جاجیم تبحر خاصی دارند.

مهمترین سوغات روستای بخوان انار، خرما و مرکبات است. از انواع غذاهای رایج در روستای بخوان می توان  به خورشت فسنجان، گردو پلو، خرما پلو، حلوای خرما،قلیه ماهی، نان مهیاوه، میگو، با گردو پلو، خورشت انار و آش انار اشاره نمود.

 

لارک- روستای استان هرمزگان

روستای لارک(جزیره) در 14 کیلومتری شهر قشم و در میان آب های خلیج فارس واقع شده است. آب و هوای آن در پاییز و زمستان، مطبوع و دلپذیر و در تابستان، بسیار گرم و شرجی است. مسیلهای قیل خو آیو، مسندم و قراب کستر در این روستا قرار دارند.

جزیره لارک در دوره های مختلف تاریخی در مسیر کاروان های تجاری و نظامی بوده است که در خلیج فارس، رفت و آمد داشته اند و آثاری از بقایای قلعه ها و دژهای نظامی و فرهنگ های مختلف به خصوص از اروپاییان، مردم آفریقا و زنگبار در آن به جا مانده است.

مردم روستای لارک به زبان کمزاری که یکی از شاخه های زبان فارسی است و در منطقه به گویش لارکی معروف است سخن می گویند. آن ها مسلمان و پیرو مذهب تسنن هستند. اقتصاد روستای لارک بر پایه فعالیت های زراعی، دامداری، ماهیگیری و تولید صنایع دستی دریایی استوار شده است.

چشم انداز زیبای آب های خلیج فارس، دشت و کوهسار، شیارهای بسیار زیبا و طبیعی آبراهه و سواحل زیبای شنی و مرجانی، زیبای بافت مسکونی سنتی روستا و پیرامون آن را دو چندان نموده است.

ساحل زیبا خلیج فارس، مردان صیاد با تورها و لنج ها، افق دلفریب در هنگام طلوع و غروب خورشید، کوهپایه های پیرامون روستا، نخلستان های وسیع و زنان و مردان در حال تلاش با لباس های محلی، چشم اندازهای زیبای روستای لارک را تشکیل می دهند.

آثاری از قلعه پرتقالی ها در حاشیه روستا از جمله جاذبه های تاریخی روستای لارک است. شهرک کوهی که در 10 کیلومتری روستا واقع شده، از دیگر نقاط دیدنی این روستاست. از مراسم ویژه این روستا می توان به مراسم زار و برگزاری رقص های محلی و شمشیر بازی در مراسم مختلف اشاره کرد. موسیقی روستتی لارک از موسیقی آفریقائی به خصوص فرهنگ تانرانیا تاثیر پذیرفته است و به نگوما معروف است، که در رقص های محلی از آن استفاده می شود.

اون یاگو، نوعی موسیقی است که توسط زنان در مراسم عقد و عروسی و در خانه عروس به صدا در می آید. ترب که در آن عود، نی، ویلون، کیبرد، آکاردئون، پنجوی ژاپونی، تمبک و دهل استفاده می شود، معمولا در مجالس رسمی نواخته می شود. موسیقی مذهبی مردم لارک شامل مولودی و بنی است.

پوشاک اغلب مردم این جزیره، ترکیبی از لباس های بلوچی و بندری است.

حصیر بافی، گلابتون دوزی، زردوزی، خوس دوزی، بادله دوزی، سوزن دوزی، خرسک بافس و صنایع دستی دریایی مانتد تابلو های تزیینی از بقایای آبزیان، مهم ترین صنایع دستی و سوغاتی این روستا است. شاه میگو، ماهی های تزئینی و مرجان ها  و صدفهای دریایی، از دیگر محصولات و سوغاتی های این روستاست.

در جزیره لارک اغلب غذاهای دریایی مانن ماهی، میگو، خرچنگ و پرندگان خوش خوراک طبخ می شود. ماهی تنوری، کباب ماهی، میگو پلو، حلوای رطب و شیره خرما از غذاهای گردشگر پستد این جزیره به شمار می روند.

دیدار از این روستا در خاطره گردشگران به تجربه ای فراموش ناشدنی تبدیل می شود.

لافت- روستای استان هرمزگان

روستای بندری لافت در میان درختان سرسبز گرمسیری و نخلستان های بلند، همراه با زیبایی خیره کننده دریا و جنگل های حرا (مانگرو) قرار دارد و ارتفاعاتی اطراف آن را فرا گرفته است. جزیره شیخ اندر آبی در 3 کیلومتری آن قرار دارد.

لافت آبو هوایی گرم و مرطوب دارد و در 55 کیلومتری جنوب غربی شهر قشم واقع شده است. مردم آن به زبان بندری سخن می گویند و پیرو مذهب تسنن شافعی هستند.

اقتصاد لافت بر اساس داد و ستد و مبادلات دریایی، صیادی، باغداری، لنج سازی و صنایع دستی زری دوزی و گلابتون دوزی استوار شده است.

قدمت تاریخی روستای لافت، براساس آثار برجای مانده در بناهای قدیمی و گورستان به بیش از هزار سال می رسد. معماری آن به ویژه از نظر کوچه های باریک، خانه های گنبدی با بادگیرها جالب است.

جاذبه های لافت عبارتند از:

جنگل های حفاظت شده حرا (مانگرو) که محل تخم ریزی ماهیان خلیج فارس و زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی است.

قلعه نادری که از آثاری از باروی آن همراه با 30 حلقه چاه آب شیرین، 3 برکه، 2 آب انبار قدیمی و آثار 4 برج نیز به جا مانده است.

قلعه پرتقالی ها در کنار گورستان قدیمی روستا قرار دارد.

چاه های لافت که تعداد آنها به نشانی روزهای سال های کبیسه به 366 عدد می رسد و از آثار دوره هخامنشی یا ساسانی اشت.

زیارتگاه شیخ اندر آبی که در داخل جزیره شیخ اندر آبی قرار دارد و مورد توجه ماهیگیران است.

از دیگر آثار این روستا می توان به زیارتگاه شیخ موسی و شیخ شمس الدین، چاه های ملا، بادگیر های لافت، زیارتگاه سید حسین منصور و بافت مسکونی قدیمی اشاره کرد. از ویژگی  های فرهنگی مردم لافت، همکاری مردان و زنان در مراسم علف چین، از سرشاخه های درختان حرا می باشد. مولودی خوانی، ازوا و باسک گویی از نغمه های مردم لافت، از پوشاک سنتی بندری استفاده می کنند.

ژوزی دوزی، گلابتون دوزی، سوزن دوزی و حصیر بافی از صنایع دستی این روستاشت. صنایع دستی و ماهی، مسگو، رطب و خرما از سوغاتی های آن است. از غذاهای رایج در لافت می توان به هواری، زی بن، گلمبا، بریانی، قاتق، ماهی برشته، سور و قلیه ماهی اشاره کرد.


از اینکه با تورآگهی همراه هستید سپاسگذاریم.

الف) مطالعه مطالب گردشگری بیشتر:

ب) پیشنهادهای مسافرتی تورآگهی:

  • برترین پیشنهادهای تور کیش  همه آژانس های ایران 
  • برترین پیشنهادهای تورشمال  همه آژانس های ایران
  • برترین پیشنهادهای تور مشهد  همه آژانس های ایران