جاذبه گردشگری بندر انزلی

بقعه آقا سید دانیال- جاذبه گردشگری بندر انزلی

این آرامگاه در محله کوچصفهان رشت واقع شده است. مزار امام زاده در بنایی با نقشه مستطیل شکل قرار دارد که به نام «خشت مسجد» معروف است.

غرفه زنانه که بدنه آن با طرح های زیبای ستاره های هشت پر، هشت ضلعی و چهار ضلعی تزئینی زینت شده است، در قسمت شمالی قرار دارد. این امام زاده به امام موسی کاظم (ع) منسوب است.

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

شهرستان بندر انزلی در 39 کیلومتری شهرستان رشت واقع شده است . از جمله دیدنی های گردشگری آن کاخ موزه میان پشته (موزه نیروی دریایی)، پارک ساحلی و بلوار قدسی، تپه گردکول مربوط به هزاره قبل از میلاد توتکابن رحمت آباد، تپه گلشنی در رودبار متعلق به اوایل هزاره قبل از میلاد، کاروان سرای لات نزدیکی امام زاده هاشم و ... می باشد.

کاخ میان پشته

این کاخ در میان باغ بزرگ و دل انگیزی به مساحت 17 هکتار در غازیان بندر انزلی ساخته شده و از یک طرف مشرف به دریا است و در اختیار نیروی دریایی است.

کاخ میان پشته پس از آتش سوزی کاخ خوشتاریا به دستور رضا شاه در شرق ان ساخته شده است. زیر بنای آن 1168 متر مربع و بدنه آن از سنگ قواره بلوک به صورت دو جداره ساخته شده است. این کاخ 11 اتاق و یک سالن پذیرایی دارد. سقف همه اتاق ها از بتون  آرمه ساخته شده و سقف داخلی آن دارای گچ بری های استادانه و یک نقش برجسته بر بالای دیوار ها دارد در بخش شمالی این کاخ یک در بزرگ وجود دارد که پس از گذشتن از آن و یک راهروی پهت می توان به سراسری کاخ رسید.

دو راه پله شرقی غربی آن به طبقه بالا راه دارند. در مسیر راه پله پنجره هایی با نقش خورشید وجود دارد که رو به جنوب باز می شود. زیبا ترین قسمت این کاخ راه پله مارپیچ آن است که تا زیر شیروانی ادامه می یابد.

عمارت معتمدی

این ساختمان در بلوار انزلی واقع شده  و هم اکنون پاسگاه نیروی انتطامی است. در سال 1198 هجری خورشیدی به دستور معتمد الدوله میرزا عبد الوهاب در دو طبقه ساخته شده است.  دیوار های قطوری دور تا دور هر طبقه آن را احاطه نموده و سقف آن حلب کوبی شده است. این بنا یکی از قصر های دوره قاجار و محل سکونت همراهان شاه با بزرگان آن دوره بوده است.

در مورد وجه تسمیه سیاه کشیم به طوری که گفته می شود سال های قبل، یک عروس از روستای اسفند در ساحل جنوبی این منطقه به روستای آب کنار در ساحل شمالی با قایق می برند که بر اثر وزش باد شدید قایق واژگون شده و عروش که در زبان محلی «گیشه» خوانده می شود در آب غرق می گردد لذا این منطقه را اهالی به یاد واقعه مذکور «سیاه گشته» می خوانند.

در سال های 1346 که این منطقه به منظورحفاطت توسط سازمان شکاربانی و نظارت بر صید سابق انتخاب گردید، با توجه به مشابهت واژه گیش با نام کشیم (یکی از پرندگان آبزی که زمستان به این منطقه مهاجرت می کند) عنوان سیاه کشیم برای این منطقه برگزیده شد. پیدایش تالاب سیاه کشیم به حدود 7 قرن پیش نسبت داده می شود. کم ترین میزان درجه حرارت این منطقه در بهمن حدود 4/10- درجه سانتی گراد و بیشترین میزان دما 4/38 درجه سانتی گراد در مرداد بوده است. به طور متوسط میزان بارندگی در این منطقه 1400 تا 1500 میلی متر در سال برآورد می شود.

گیاهان برگ شناور دارای برگ هایی هستند که برگ های آن ها به حالت شناور بر سطح اّب می باشد و این برگ ها از استحکام چرم مانندی برخوردار است. به نظر می رسد سطح بالایی آن ها از ماده واکس مانندی پوشانیده شده به طوری که قطرات آب به محض ریختن بر روی آن فرو می ریزد.

آین گیاهان در قسمت های آرام آب امکان توسعه دارد. زیبا ترین گیاهی که برگ های شناور دارد، نیلوفر آبی است که توجه ایران گردان را به خود جلب می کند.گیاهان برگ شناور تالاب شیاه کشیم عبارت اند از: عدسک آبی، سل دانه، سه کوله خیز، سرخس آبزی، شبدر آبی، نیلوفر آبی، تلخه واش، هفت بند، تکه بور، بند واش، سه چکه واش، چیک واش، توبلاغ، وچه لی، اویار سلام، نخل مردابی، هزار نی، تیر کمان آبی، قاشق واش، لاله مردابی، سله باقلا، مریم آبی، تاجریزی، گندواش، لی جگن، پیازین، پیرزابی، بید، آلاله، حیوف و سازو.

گیاهان غوطه ور گیاهانی هستند که به تمامی در زیر آب غوطه ور و تنها گل آن ممکن است از آب سر برآورد. گیاهان غوطه ور به زبان محلی «واش» به معنای علف و یا زارم واش خوانده می شود. به علت وجود مواد آهکی در این تالاب پوشش شن مانندی بر روی گیاهان غوطه ور دیده می شود که از جنس کربنات کلسیم است.

این گیاهان عرصه مناسبی برای تخم ریزی ماهی ها فراهم آورده است و از طرفی مشکلاتی را برای تور گذاشتن ماهی گیران ایجاد می کند. گیاهان غوطه ور در آب این تالاب  به شرح زیر می باشند. سیم واش زارم واش، سبز واش، برزیش، آلاله آبی و تزک. برخی گیاهان از سال های پیش مورد استفاده اهالی قرار گرفت است. استفاده از نی به عنوان دیوار حیاط و یا چپر هنوز در خانه های روستایی متداول می باشد.

هم چنین ساختن دیوار های اطاق با ساقه های نی معمول است. از نی در پوشش بام خانه های روستایی استفاده می کنند به این ترتیب که روی چوب های اصلی که اسکلت بندی بام خانه را تشکیل می دهد ساقه های نی را پهلوی هم قرار داده و روی آن را با پوشش نهائی که کلش برنج یا برگ گالی یا ترب است می پوشانند. هم چنین برای ساخت پرده های حصیری پشت پنجره از ساقی نی ریز استفاده می شود. در سال های اخیر از خرده های این گیاه با ملاتی از سیمان و مواد دیگر مخلوط و پرس نموده و دیوار پیش ساخته ساخته اند. در کشور های صنعی این گیاه برای خمیر مقوا و کاغذ، نئوپان و علوف دام استفاده می شود.

گیاه دیگری که به مصرف ساخت حصیر های ظریف و زیبا می رسد گرز نام دارد. نام های دیگر آن لوئی، قو، ورود است. از این حصیر ها به عنوان فرش استفاده می شود. از برگ های این گیاه برای دسته بندی سبزیجات استفاده می شود. ساقه این گیاه برای بافتن پرده های حصیری به کار می رود. از میوه این گیاه پس از پودر نمودن با ساروج مخلوط کرده به منظور روکش دیواره حوض به کار می برند. لاله مردابی با گلبرگ های صورتی رنگ در اردیبهشت تا مرداد ماه می روید و نظر بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. اهالی دانه گیاه که شبیه به باقلا است را پوست کنده و مغر آن را می خورند.

در تالاب سیاه کشیم پرندگان زیادی یافت می شوند که محل جوجه آوری یا محل زمستان گذرانی آن ها این منطقه است از جمله این پرندگان انواع کشیم، انواع حواصیل، باکلان، لک لک سیاه، انواع اردک، انواع عقاب بلدرچین، قرقاول، پرستوی دریایی، کبوتر، قمری، جغد، مرغ حق، سبز قبا، دارکوب، چلچله، پرستو، دم جنبانک، سار، زاغ، کلاغ، غراب، گنجشک، سهره و غیره می باشد.

جانورانی که در این منطقه زندگی می کنند یکی از پلانکتون های جانوری می باشد که بسیار ریز می باشد و مورد استفاده جانوران بزرگتر قرار می گیرند. سایر جانوران انواع کرم، زالو، حلزون، سوسمار، مار، لاک پشت و ماهی می باشد. ماهی های این تالاب شامل سوف، ماهی سفید، لای ماهی، سس ماهی، سفید کولی، شاه کولی، سیم، کپور معمولی، اردک ماهی (شوک)، اسبله و کلمه می باشد.

گیاهان بر آمده از از تالاب سیاه کشیم گیاهانی هستند که بخش پایینی گیاه در آب و برگ ها و گل ها در هوا قرار دارد. این گیاهان دارای ارزش های محدودی از قبیل محل های مناسب تخم ریزی ماهی ها و پناه گاه ماهی های جوان است. ضمنا تعداد زیادی از موجودات زنده خود را به قسمت های زیر آبی این گیاهان الصاق نموده و از این طریق غذا برای ماهیان جوان فراهم می آید.

هم چنین این گیاهان رو آبی، لاله مردابی زیبایی خاصی به این تالاب می دهد. گونه های از گیاهان بر آمده از آب این تالاب به شرح زیر است: نی، گرز، لویی، قو، ترب.

یکی از دیدنی های بندر انزلی محوطه فانوس دریایی یا برج ساعت است. در ساحل انزلی و در دل دریا فانوس دریایی مشاهده می شود. که در سال 1230 تا 1234 هجری قمری در زمان حکومت ناصرالدین شاه توسط خسرو خان گرجی حاکم وقت ساخته شده است. این فانوس با روغن چراغ روشن می شده و برای راهنمایی دریا نوردان به کار می رفته است. در سال 1369 هجری شمسی شهرداری بندر انزلی این فانوس را تعمیر کرده و یک ساعت چهار سوی جدید بالای منار قرار داده که در حال حاضر کار می کند.


از اینکه با تورآگهی همراه هستید سپاسگذاریم.

الف) مطالعه مطالب گردشگری بیشتر:

ب) پیشنهادهای مسافرتی تورآگهی

  • برترین پیشنهادهای تور کیش  همه آژانس های ایران 
  • برترین پیشنهادهای تورشمال  همه آژانس های ایران
  • برترین پیشنهادهای تور مشهد  همه آژانس های ایران