جاذبه های گردشگری شهرستان فومن

قلعه رودخان-جاذبه های گردشگری شهرستان فومن

این قلعه قدیمی ترین و معروف ترین اثر باستانی و تاریخی فومن است و از شگفتی های معماری ایران و گیلان و نشان دهنده تمدن کهن ایران است که در 16 کیلومتری جنوب شرقی این شهر قرار گرفته است. این قلعه مدت ها تخت گاه سلطنت و حکم رانی فرمانروایان گیلان بوده است و به قلعه سلسال و قلعه حسامی نیز شهرت دارد و از نظر ساخت و قدمت بنا یکی از عجایب روزگار به شمار می رود.

نام قبلی آن سلسال بوده است که تاریخ اولیه بنای آن به 2000 سال پیش یعنی زمان اشکانیان می رسد. این قلعه در سال 918 تا 921 هجری قمری به امر حسام الدین فومنی تجدید بنا شده و هدایت اله خان فومنی در زمان جنگ علیه کریم خان زند این قلعه را تعمیر ئ توپ هائی در آن نصب کرد. قلعه رودخان، دژی محکم است به طول 1550متر که بیش از 5 هکتار وسعت دارد و در ارتفاع 600 متری و در بلند ترین نقطه کوه قرار دارد.

این ساختمان از سنگ و آجر ساخته شده و در بخش حساس آن از سنگ با ملات ساروج ساخته شده است. در بیشتر اتاق ها، برج ها و سقف های گنبدی شکل آن از آجر و گچ استفاده شده است. با توجه به پستی و بلندی های طبیعی کوهستان ارتفاع دیوار ها از 3 تا 10 متر متفاوت است.

در مجموع این قلعه دارای 42 برج و بارو می باشد. در نقاط نفوذ پذیر قلعه قطر و ارتفاع دیوار ها و باروی آن بیشتر است آن چه باعث حیرت بیننده می شود، این است که چگونه مصالح ساختمانی از یک راه کوهستانی بسیار دشوار تا پای کار در بالای کوع انتقال داده اند.

تنها راه ورود به قلعه در شمال شرقی آن قرار دارد که شامل دروازه ورودی با طاق جناقی و گنبد کاسه ای شکل ساخته شده است. کنار ان دو برج دفاعی ساخته شده است.. در بخش شرقی زندان، تعدادی واحد مسکونی، در اضطراری، حمام، آبریز گاه و قراول خانه است و بخش غربی شامل چشمه، حوض آب انبار، سردخانه، حمام، آبریز گاه شاه نشین، تعدادی واحد مسکونی و قراول خانه است.

این قلعه در اصل دژ شهر بوده و در مواقع اضطراری می توانست چندین هزار نفر را برای مدت طولانی در خود جای دهد و محافظت کند. داخل قلعه، آبی گوارا در همه فصل های سال جاری بوده است. قلعه رود خان از نظر بزرگی و استحکام ان کم نظیر است.

قبلا بر سر قلعه کتیبه ای سنگی وجود داشته که برخی از ساکنان آن معتقدند  تاریخ دقیق تاسیس قلعه بر آن حک شده بود و توسط مردی هندی از دیوار قلعه جدا شده و سپس توسط مسافران و جهان گردان دیگر تکه تکه شده و از میان رفته است. با گذشت زمان و رویش بوته ها و درختان کخ ریشه آن ها تا عمق دیوار ها نفوذ کرده موجب آسیب هایی به این بنای تاریخی شده است.

رابینو درباره این قلعه نوشته است سنگ نوشته ای در سر در ورودی قلعه وجود داشته که اکنون در موزه مردم شناسی گیلان است که نشان می دهد این قلعه به نام قلعه حسامی برای اولین بار در سال 918 هجری (13-1512 میلادی) تا 921 هجری (16-1515 میلادی) به فرمان سلطان حسام الدین امیر و باج بن امیر علاء الدین اسحقی مرمت گردیده است و این سنگ نوشته از کمال الدین محمد گیلانی است و منظومه آن از خان احمد شیروانی و نوشته آن اثر ابن حسین الخراسانی است.

هدایت خان هنگامی که بر ضد کریم خان زند به شورش پرداخت شروع به تعمیر آن نمود و در آن جا اسلحه و مهمات قرار داد. فرم کلی قلعه به شکل نا منظم است و از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده که مساحت بخش شرقی از غربی کمتر است.

  1. ارگ یا محل اسکان حاکم و خانواده: ارگ یا شاه قلعه در دو طبقه و از آجر ساخته شده و در قسمت غربی این بنا واقع شده است. قلعه کلا دارای دو ارگ و 16 قراول خانه است. قراول خانه ها به صورت دو طبقه با نورگیر ها و روزن های متعدد بر محیط اطراف مسلط بوده است.
  2. قسمت نظامی یا قورخانه در قسمت شرقی قلعه رود خان بناهای مخروبه وجود دارد. و در قسمت شمال و جنوب دیوار هایی محسور کننده قلعه، برج های نگهبانی در فواصل مختلف به چشم می خورد. اتاق های هشت ضلعی که از آجر ساخته  شده، هنوز بر فراز برج دیده می شود. دیوار های قلعه حدود 40 برج دیده بانی دارد. در این دوار های قطور منافذ و ترکش هایی برای ریختن مواد مذاب و تیر اندازی نیز تعبیه شده بود. سازندگان قلعه از اصول پیشرفته علمی دفاعی و حصار بندی کاملا آگاه بودند. به همین دلیل طی قرون متمادی در برابر تهاجم دشمن سر تسلیم فرود می آورده و نشانی از تخریب انسانی و حریق در آن دیده نمی شود.

برای رسیدن به قلعه رودخان باید از فومن گذشت و به روستای گوراب پس رفت. هم چنین برای رسیدن به قلعه از روستای حیدر لات به طرف جنوب که 5 کیلومتر  فاصله است باید کنار رودخانه پیمود که در جنگل پر تراکم و زیبایی وجود دارد. حدودا بعد از 1 ساعت پیاده روی و یک ساعت صعود از کوه می توان برج و باروی عظیم قلعه را از دور مشاهده کرد. تلفن های ضروری جهت هماهنگی با دفتر قلعه و کسب اطلاعات برای بازدید از قلعه به شرح زیر است:

دفتر شورای بخش مرکزی شهرستن فومن 5011 و 01327225010 و 0132277229591 و دفتر قلعه 01327332083


 

از اینکه با تورآگهی همراه هستید سپاسگذاریم.

الف) مطالعه مطالب گردشگری بیشتر:

ب) پیشنهادهای مسافرتی تورآگهی

  • برترین پیشنهادهای تور کیش  همه آژانس های ایران 
  • برترین پیشنهادهای تورشمال  همه آژانس های ایران
  • برترین پیشنهادهای تور مشهد  همه آژانس های ایران