جاذبه های گردشگری شهرستان تالش

آشنایی با تالش- مقدمه

تالش در شمال غرب گیلان با ساحلی در کنار دریای خزر قرار دارد. تالش از جنگل تا دریا ساحل گل های رنگارنگ است.

کلمه تالش از تولش مشتق شده که «تول» به معنی گل و «ش» پسوند مکان است. یعنی گل خیز که این کلمه به مرور تبدیل به تالش شده است. ساحل تالش یا مرکز شهر نزدیک به 6 کیلومتر فاصله دارد. تالش دارای رودخانه، تالاب ها، آبشارها و جنگل با چشم اندازهای زیبا می باشد. این منطقه از دوران باستان دارای تمدن بوده و دارای یادمان های تاریخی و قدیمی می باشد. از جمله این آثار کاخ های قشلاقی و ییلاقی دوره قاجار، کاخ سردار امجد و قلعه لیسار می باشد.

1- قلعه لیسار از جاذبه های گردشگری تالش 

قلعه «لیسار» که با نام قلعه سلسال نیز شناخته می شود در 18 کیلومتری شهرستان تالش و در جنوب شهر لیسار، نرسیده به دهکده نومندان قرار دارد این بنای عظیم مربوط به دوره سلجوقیان است و از بخش هائی مانند خان نشین، قراول خانه، اصطبل و آب انبار تشکیل شده است. این قلعه با بارویی بسیار محکم مستحکم به ارتفاع حدود 150 متر از زمین های اطراف در فاصله حدود 4 کیلومتری دریای خزر بنا شده است. به نظر می رسد به دلیل شباهت ساختمانی قلعه لیسار با قلعه الموت  یا دیگر قلاع اسماعیلیه، در قرن هفتم هجری ساخته شده باشد. ساختمان این دژ بر روی یک صخره سنگی قرار گرفته و با استفاده از سنگ و یا آجر از ساروج استوار شده است.

2- قلعه سلسال از جاذبه های گردشگری تالش 

قلعه سلسال از دو قسمت تشکیل شده است، نخست بخش خارجی که محوطه نسبتا وسیعی را در بر می گرفته و توسط دیوار قطوری از زمین های اطراف جدا می شده است. از این دیوار خارجی که از سنگ رودخانه ای قرمز رنگ و تقریبا یک دست ساخته شده بود، اکنون چیزی به جای نمانده است. تنها بقایای سنگ های به کار رفته در حصار خارجی در گوشه و کنار آن به صورت توده های انبوه مشاهده می شود. برخی از ساکنان اطراف قلعه از این سنگ ها به عنوان مصالح ساختمانی در خانه های خود استفاده کرده اند. تصور می رود قلعه، حصار دومی نیز داشته باشد که از آن نیز نشانه ای پایدار بر جای نمانده است. اما علایم آن را می توان در اطراف دژ که حصار دوم به آن نزدیک بوده، مشاهده کرد. بخش داخلی قلعه که بر روی صخره سنگی قرار دارد، دومین قسمت آن را تشکیل می دهد و اکنون نیز بقایای آن بر جای مانده است. ساختمان قلعه طوری است که در تمام جهات اصلی و فرعی به اطراف اشراف داشته و ساکنان قلعه از بالای آن می توانستند کلیه تحرکات را در شعاع خارجی قلعه زیر نظر داشته باشند. مساحت تقریبی کوهی که این قلعه بر آن قرار گرفته است، 40 متر در 50 متر است به علت روییدن درختان زیاد و بوته های خار، نمی توان آن را به طور دقیق اندازه گیری کرد. در ورودی قلعه شرقی به ارتفاع 5/3 متر تا وسط هلال شکسته و عرض آن 2/2 متر است. در ورودی قلعه روزگاری جلوتر قرار داشته است. به علت خرابی باروی خارج، سر در دومی، در ورودی قلعه شده است. عرض باروی قلعه 8/1 تا 1/2 متر و ارتفاع موجود آن 5 تا 6 متر در پاره ای جاها 10 تا 12 متر است. قطر دیوار جنوب غربی 9/1 متر است. مصالح ساختمانی دیوارها سنگ و ساروج است.

متصل به باروی شرقی، حصار ارگ قلعه بوده است. ارگ دژ بالای تپه قرار دارد و امروزه فقط دیوارهای آن بر جای مانده است. ظاهر ارگ در طبقات مختلفی بنا شده که طبقات زیرین آن به دنبال ریزش طبقات بالا پر شده است. مدخل ارگ نیز دارای طاقی با هلالی شکسته بوده که امروزه این دو از بین رفته اند. این بخش مربع شکل به ابعاد 10 تا 12 متر است که چهار کنج آن برج های گاو پهلو (توپر) دارد. در باروی شرقی ارگ، دو پنجره قرار دارد. پنجره طرف راست آن کوچکتر است. هر دو پنجره دارای طاقی با هلالی شکسته و از آجر بنا شده است. مصالح ساختمانی ارگ نیز آجر و ساروج است. طاقی گنبدی نیز داخل ارگ مشاهده می شود.

آب انبار قلعه خارجی از ارگ و داخل باروی اصلی است و در شمال شرقی بنای قلعه بنا شده است. طول آن حدود 5 متر و عرض آن 3 متر و ارتفاع آن از کف موجود 4 متر است. مصالح ساختمانی آن آجرهایی به ابعاد 22 سانتی متر و قطر 4 سانتی متر و ملاتی نظیر ساروج سفید است.

در قسمت داخلی دیوارهای آن دژ آبراهه های باریکی به صورت یک شبکه لوله کشی دیده می شود که با مهارت خاصی ساخته شده است.

این قلعه تا دو دهه قبل آب انباری پر از آب زلال داشت اما امروزه آبی در درون خود ندارد. خشک شدن آب انبار قلعه زمانی رخ داد که اهالی روست دیوار آن با کلنگ شکافتند تا از ذخیره آب برای آبیاری مزارع اطراف که با خطر خشکسالی مواجه بودند، استفاده کنند. حفاری هایی که در کف انبار صورت گرفته، به چاهی در گوشه شرقی آن رسیده است و دهانه آن دیده می شود از نظر اصول ساختمانی بین این آب انبار و آب انبار قلعه رودخان و دژ الموت شباهت هایی کاملا مشخص وجود دارد.

قلعه های دیگری نیز در استان گیلان وجود دارد شامل نزدیک کیش خان ماسال، قلعه تیمور لنگ در آلیان، قلعه الله داده کوکر در مسیر محله، قلعه چهل گز خال در چهار کیلومتری روستای شیرکوه، کافر قلعه در روستای عین شیخ دیلمان، قلعه شنیدان در غرب آستارا، قلعه مازودشت در تنگه رودگا، قلعه گور میرزا در میان آب سفید رود، قلعه تارم در روستای علی آباد رودبار، قلعه آلن کلنگا در روستای کجید، قلعه طول لات، قلعه دزدبن بر سر راه لاهیجان به لنگرود، قلعه سر، قلعه قلاسر، قلعه چاجان راکو، قلعه تله گلو و قلعه محله آستارا.

 

جاذبه های طبیعی شهرستان تالش 

تالش با ساحل دریا نزدیک 6 کیلومتر فاصله دارد که مورد استقبال علاقه مندان به دریا می باشد. همچنین وجود بوته های فراوان تمشک تالشی (هندل) در ساحل، یک عنصر کمی و جذاب ساحلی بوده و تمشک چینی یکی از جاذبه های تفریحی تالش برای شهروندان و گردشگران است. لکه های مناسب برای طرح های دریایی در شهر تالش با توجه به توانمندی ها و قابلیت های موجود و بالقوه سواحل قروق و تکی هستند. زیرا این دو محل از نظر فاصله تا شهر و کیفیت مسیر از نظر فنی و زیبایی شناختی موقعیتی ویژه دارد. ساحل تالش بر خلاف سواحل شمال در گیلان و مازندران زمینه فعالیت های گوناگون را دارد.

تالش یکی از منحصر به فرد ترین مناطق گردشگری کشوری است. از ویژگی های این منطقه علاوه بر نزدیکی به دریا، بهره مندی منطقه از رودخانه های متعدد است. پر آب ترین رودخانه منطقه تالش، گرگانرود است که از وسط شهر تالش می گذرد و آن را به دو قسمت تقسیم می کند. این رود از ییلاقات تالش سرچشمه گرفته و با عبور از جنگل های سر سبز شهر، شالیزارها و روستاهای اطراف به دریا می پیوندند. آب این رود به عنوان یک عنصر پویا، اکو سیستم های مختلف را به یکدیگر مرتبط کرده و به عنوان یک محور در سازماندهی فضایی منطقه نقش عمده ای را ایفا می کند. گرگانرود در مسیر خود با توجه به شرایطی مانند بستر سنگلاخی، ارتفاع، توپوگرافی، فاصله تا مرکز شهر و همسایگی قابلیت های متنوعی دارد که از آن جمله می توان به زیستگاه آبزیان (به ویژه قزل آلا)، آبیاری محصولات کشاورزی، توسعه دامپروری، امکانات تفریحی و... اشاره کرد.

رودخانه گرگانرود را با این ویژگی ها و قابلیت فراوان دیگر می توان به عنوان یک منبع مهم اکوتوریستی در منطقه مطرح کرد. گذشته از گرگانرود، رودخانه های دیگری نیز در فواصل نزدیک به تالش در جریانند که به عنوان جاذبه های طبیعی و مکمل در منطقه هستند.

تالاب های تالش 

تالاب ها از دیگر جذابیت های طبیعی منطقه هستند. تالش در فاصله کمی (70 کیلومتر) تا مرداب انزلی با توانمندی اکو توریستی فراوان و تالاب استیل آستارا قرار دارد. نیلوفران آبی، نیزارها، سکون آب و حالت آیینه ای آن، فضای طبیعی و پیرامونی، آرامش و چشم اندازهای فوق العاده ای را به بازدید کنندگان ارائه می کند و وجود پرندگان مهاجر و سایر جانداران در آن ها، هویت، روح زندگی و نشاط خاصی به تالاب می دهند.

آبشارهای تالش 

یکی دیگر از جلوه های بصری آب در این منطقه آبشارها هستند. زیبایی بصری، صدای دلنواز، هیجان و تحرک و ارتباط فضایی بین 2 سطح و تلفیق با عناصری از قبیل سنگ و صخره، جنگل و توپوگرافی خاص و تعدیل اکولوژیکی همگی از دستاوردهای آبشار هستند. دو نوع طبیعی آبشار در فواصل نزدیک تالش به نام آبشار پره سر تالش (در فاصله نیم ساعت رانندگی) و آبشار لاتون (در فاصله یک ساعت رانندگی) در آستارا هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند.

جنگل های تالش 

و بالاخره اصلی ترین ویژگی تالش، جنگل است. جنگل های تالش که در نقاطی تا کنار دریا کشیده شده اند و از طرف دیگر به مراتع ییلاقی تالش متصلند، جزو بکرترین جنگل های کشور هستند که همین امر در توسعه منابع تفرجی درون جنگل مانند حیات وحش، چشمه و رود و چشم انداز و ... تأثیر بسزایی دارد. جنگل های تالش قابلیت هایی چون کوهپیمایی، شکار، دریا، کوهستان و ییلاقات، راه های هوایی نظیر تله کابین، کایت و ... پارک های ملی و فضاهای حفاظت شده، پارک ورزش، باغ های گیاه شناسی و استفاده از غذاهای جنگلی را داراست. یکی از محل های توریستی جنگل تالش با استعدادهای قابل توجه، مسیر جنگلی تالش کیشون بن (کیش دلیبی) است. این مسیر جنگلی یکی از زیبا ترین مسیرهای گردشگاهی گیلان است که در آن عناصر مختلف زیبایی شناسی و اکو توریستی نظیر آب «رودخانه»، فلور «گونه های مختلف گیاهی و جنگلی»، فون «حیوانات و پرندگان جنگلی، آبزیان و ...» توپوگرافی «رشته کوه های تالش، دره های سر سبز و دامنه های زیبا» دید و منظر «چشم انداز شهر، دریا، رودخانه، جنگل، رشته کوه ها، ییلاقات تالش و ...» نوع معیشت و زندگی ساکنان روستاهای اطراف مسیر و توالی معیشتی در طول مسیر انسان را از خود بی خود کرده و تسلط تمام و کمال طبیعت و زندگی را بر دود و ماشین قطعی می کند، مسیر مذکور با عبور از دامنه ها و دره های سر سبز کوه های تالش، حرکت پیچ در پیچ خود مناظری بدیع را به بازدیدکنندگان ارائه می کند. به طوری که در ابتدای مسیر شهر، دریا، روستاهای اطراف و شالیزارها با دید پرنده در زیر پای بازدید کننده قرار می گیرند. این مسیر که رودخانه پر آب گرگانرود را در مجاورت خود دارد، بهترین موقعیت را برای گردشگاه خانوادگی، اقامتگاه و فعالیت های مناسب تفریحی با توجه به شبکه دسترسی مناسب و فاصله تا شهر و قابلیت ذکر شده دارد. یکی از پدیده های ساخت دست بشری در مسیر تالش، کیشون بمن دریاچه مصنوعی سراگا است حدود 2 کیلومتری این مسیر قرار گرفته و قابلیت های طبیعی و مناظر بسیار زیبا، تلفیق با جنگل و توپوگرافی، استعداد فعالیت های تفریحی نظیر قایقرانی (پدالی، پارویی و بادبانی) شنا، ماهیگیری و امثال آن را دارد. تالش از دوران باستان دارای تمدن بوده و یادمان های تاریخی و قدیمی متعددی دارد. بخش قابل توجهی از این آثار، کاخ های مربوط به دوره قاجار بوده و قدمتی 150 ساله دارند. 

از جمله کاخ های تاریخی این شهرستان کاخ قشلاقی ضرغام السلطنه از حاکمان گرگان رود است این کاخ در مرکز شهر واقع شده و معماری آن تلفیقی از سبک های غربی و سنتی است. سقف این بنا شیروانی حلبی است. قدمت تاریخی این ساختمان به دوره قاجاریه می رسد و به عنوان یک بنای مهم و شاخص در نام گذاری  شهر تالش نیز موثر بوده است. این کاخ دارای 8 در بوده است که در زبان تالشی واژ در به معنای بر است و از این رو نام این شهر را هشت بر گذاشته اند که به مرور زمان به هشپر تبدیل شده و این که به شهر تالش موسوم است.

کاخ های تالش 

کاخ های ییلاقی ضرغام السلطنه در روستای مریان و آق لر که از مناطق زیبای گردشگری به شمار می روند واقع شده اند. این کاخ ها با معماری روسی بنا شده و هر یک از سه بخش تشخیص شده که عبارتند از: خان نشین که محل استقرار خان بوده است. اصطبل خانه که محل نگه داری چهار پایان بوده است. کاخ های مزبور در دوران اوج گیری جنبش مشروطیت از سوی مشروطه خواهان به آتش کشیده شد که اگر بازسازی شوند قابل بهره برداری خواهند بود در سال های اخیر یکی از این کاخ ها توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده و تبدیل به موزه گردیده است.


از اینکه با مجله تورآگهی همراه هستید بسیار خرسندیم.

پیشنهادهای مجله تورآگهی برای مطالعه بیشتر:

پیشنهادهای مسافرتی تورآگهی:

  • تور کیش پیشنهادی از آژانس های مسافرتی ایران