جاذبه های گردشگری شهرستان لاهیجان

ارامگاه کاشف السلطنه در لاهیجان

آرامگاه کاشف السلطنه که نامش با واژه چای هم آهنگ و هم دوش است یکی از نوادگان عباس میرزا ولیعهد فتحعلی شاه بود که در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار مدتی سر کنسول ایران در بمبئی بوده است. هندوستان در آن زمان مادر صنعت چای بود و شاهزاده کاشف السلطنه سر کنسول سیاسی ایران به صورت یک کارگر ساده سه سال در مزارع پالتیما مشغول کار شد. از شاهزاده که در اوج تنعم و ثروت بود انتظار چنین کاری نبود به ویژه حساسیت دولت استعماری انگلیس که در مورد اسرار صنعت چای وجود داشت. بنابراین عظمت حساسیت و ارزش کار کاشف السلطنه بیشتر نمایان می شود.

بهره برداری چای در لاهیجان


کاشف السلطنه موفق به وارد کردن چند صندوق بذر چای و نهال های بامبو، زنجبیل، مغز هل، دارچین، فلفل و زردچوبه شد. ابتدا کاشف السلطنه با مشکل خرید زمین مواجه شد. عده ای با شایعه سازی مردم عامی را علیه او شوراند و از هر نوع معامله و فروش زمین خود داری کردند و کار به جایی رسید  که او با عزم آهنینی که داشت متوسل به سپهدار تنکابنی حاکم گیلان شد و با کمک و یاری او و قزاقان توانست از بانو احترام الملوک زمینی به مدت 40 سال اجاره کند. پس از کاشتن بذر و نهال چای، مردم تحریک شده به کندن نهال ها و تخریب مزارع و باغ ها رهنمون می شدند. بالاخره پس از 50 سال تلاش و ستیز و تحمل انواع آزار در سایه شکیبایی و دانایی توانست چندین هکتار باغ چای را مورد بهره برداری قرار دهد.

از این تاریخ مردم عادی دست از آزار برداشتند ولی به کمک او هم برنخاستند حتی از فعالیت زنان و دختران برای چیدن برگ سبز چای جلوگیری کردند. کاشف السلطنه در اواخر سال 1306 هـ ش برای تهیه بذر مرغوب تر و سایر نباتات دیگر از طرف دولت مامور شد به چین برود. وی همراه سه تن کارشناس و مترجم در سال 1307 هـ ش عازم ایران شد.

ظاهرا غیر فنی بودن و خرابی جاده موجب سقوط خودرو حامل کاشف السلطنه در کتل ملوک شد و او با دریای از آرزو چشم از جهان فرو بست در حالی که سایر همراهان وی که به دره پرت شدند کم ترین آسیبی ندیدند.

آرامگاه کاشف السلطنه چای کار که در 31 فروردین 1308 شمسی در سن 60 سالگی زندگی را وداع گفت بر فراز تپه سر سبزی که خود انتخاب کرده بود ساخته شده است.

...................................................................................................................................................................................................................................................................................

جاذبه های دیدنی تالش در مجله تور اگهی میتوانید مطالعه کنید

جاذبه های گردشگری شهرستان رودبار

جاذبه های گردشگری شهرستان فومن

جاذبه های گردشگری شهرستان ازادشهر

پیشنهادات ما به شما تور کیش از مشهد است