جاذبه های گردشگری روستای زیارت

راهنمای زیارت امامزاده پیرمردان(ع) بربلندای کوهستانی در طرود

کویر مرکزی ایران پراز شگفتی های تماشایی است.از دریاچه های نمک و ماسه ای فراوان گرفته تا قنات های قدیمی و نیزارها وچشمه سارهای پنهان، اماغیر از این شگفتی های طبیعی جالب، یادگارهای انسانی هم در این محدوه کم نیست. در حاشیه کویر وروستای در جنوب شاهرود، امامزاده ای روی قله کوه قرار دارد که به پیرمردان معروف است. امامزاده نورالله (ع) بر بلندای روستای سرتخت منطقه ای طرود، زیارتگاهی است برای رسیدن به ان باید رنج سفر کشید. مزار این امامزاده منحصر به فرد بالای یکی از قله های کوه <<زر>> در منطقه ای در جنوب شاهرود قرار دارد . ومهم ترین امامزاده منطقه طرود ومعلمان است. به همین دلیل هرسال ومخصوصا در مناسبت های مذهبی، اهالی منطقه از شاهرود گرفته تا معلمان وطرود برای زیارت به ان جا میروند. زیارت این امامراده برای اهالی هم زیارت است و هم تفرجی برای یک کوهپایی نه چندان دشوار. امامزاده ای که وقتی بر مزارش می ایستید، چشم اندازی به وسعت کویثر مرکزی ایران زیر پای شماست.

دو راه به امامزاده مرتفع در روستای زیارت

اگر مسیر اول انتخاب کنید بعد از رسیدن به شاهرود باید به سمت جنوب و جاده طرود بپیچیند. از شاهرود باید تقزیبا 150 کیلومتر تا روستای طرود رانندگی کنید ،اما اگر از تهران و شهر دامغان بخواهید به سمت امامزاده بروید ، باید از دامغان وارد جاده معلمان شوید و پس از رسیدن به سمت جاده شاهرود و روستایی طرود تغیر مسیر بدهید. این مسیر از دامغان تا معلمان 120 کیلومتر و از معلمان تا طرود نزدیک به 35 کیلومتر راه دارد بعد از رسیدن به طرود تابلوی امامزاده پیرمردان (ع) را خواهید دید. از این جا هم دو جاده تا پای امامزاده دارید، یکی جاده معروف به جاده بالا که اهالی شاهرود تا طرود از ان استفاده میکنند و دیگر جاده پایین است که حدود یک هزار متر پایین تر است و مختص اهالی روستای سرتخت است، سطوه، معلمان و اطراف ان است. هر کدام از این دو جاده خاکی حدود 15 کیلومتر از جاده اصلی تا امامزاده فاصله دارند و هرکدام به طور اختصاصی برای اهالی خود است. مرمت و باسازی هرکدام از این جاده های خاکی منتهی به امامزاده هم توسط اهالی مرتبط با همان جاده صورت میگرد.

جاذبه های بلندای روستای زیارت:

نمای عمومی: بعد از حدود 40 دقیقه پیاده روی از پایین می توانیید به امامزاده برسید. امامزاده با گنبد گل دسته های طلایی روی قله ای صخره ای کوه زر قرار گرفته که در طول مسیر و از فاصله ای دور هم پیدا است. وقتی هم به قله کوه صعود کنید، می توانید در حیاط کوچک ان بیاستید و نمای دوردست کوه های جنوب شاهرود و کویر مرکزی ایران را از ارتفاع بالا ببنید.

ساختمان ضریح: ساختمان مقبره سازه های قدیمی و سنگی است که از سنگ های سیاه خود قله کوه ساخته شده است. بالای ساختمان مقبره، یک گنبد و گلدسته طلایی ساخته شده است. ضریح امامزاده فولادی است و سقف گنبد مقبره هم از داخل اینه کاری شده است. داخل ساختمان با پرچم های رنگی و مذهبی و تمثال ائمه تزیین شده است.

جاذبه های گردشگری روستای سرتخت در نزدیکی زیارت:

در دامنه شرقی <<کوه زر>> و زیر قله کوه منتهی به امامزاده، روستای کوچک سرتخت وجود دارد که کمتر از 30خانوار در ان سکونت دارند. پیشتر اهالی این روستا ساکن شهر های شاهرود و دامغان هستند. به همین دلیل در این وقت سال، جمعیت چندانی در روستا نخواهید دید. در دره کناره روستا هم اهالی، زمین های کوچکی برای کاشت محصولات در حاشیه کویر دارند. اگر به روستا رفتین، غیر از محصولات کشاورزی می توانید از قالیچه های دستباف و دیگر محصولات دست باف زنان روستا هم خرید. در نزدیکی امامزاده ، دو زائر سرای مجهز با چندین اتاق و یک چشمه اب کوچک وجود دارد.


جاذبه های گردشگری روستای جنگلی النگدره

جاذبه های گردشگری شهرستان فومن

جاذبه های گردشگری بندر انزلی

پیشنهادات ما به شما تور کیش از مشهد