جاذبه های گردشگری شهرستان لنگرود

خانه منجم باشی لنگرود-جاذبه های گردشگری شهرستان لنگرود

خانه منجم باشی در شهرستان لنگرود بیانگر اهمیت این شهر در دوره قاجار است. خانواده منجم باشی در زمان آغا محمدخان صاحب نام و عنوان شدند و تا مدت ها در گیلان حکومت و وزارت داشتند. خانه منجم باشی در فشکالی محله و جنب سبزه میدان لنگرود واقع است.

ورودی اصلی ساختمان بیرونی، مشهور به مهتابی و مشرف به محل عبور و مرور مردم است. سر در ورودی هلالی شکل و گچبری ساده ای دارد. میان ورودی اصلی و سرسرا یک هشتی قرار دارد که به وسیله چند پله به طبقه بالایی بنا راه می یابد. طبقه بالایی، یک سالن پذیرایی دارد و 3 اتاق.

داخل سالن اصلی با گچبری های استادانه و قاب بندی هایی متعدد بین در ها و پنجره ها تزیین شده و همین تزیینات در نمای خارجی نیز روی ستون ها و سر ستون ها دیده می شود. متاسفانه بخش بسیاری از بیرونی فرو ریخته است. ایوانی با 4 ستون چوبی و به عرض یک متر و طول 10 متر جلوی اتاق ها ساخته شده است. نمای این بخش بدون تزیین است.

اندرونی هم در 2 طبقه بنا شده و 2 ورودی از جنوب ساختمان به آن راه دارد. در ها و ارسی های مشبک و شیشه های رنگارنگ و گچبری ها و نقاشی های رنگ روغن روی دیوار های داخل ساختمان و نمای بیرون، به اندرونی جلوه زیبایی داده است. دیوار های طبقه همکف با کاشی کاری رنگارنگ و لعابدار و نقاشی چهره زنان و مردان قاجار تزیین شده است. متاسفانه به جای قسمتی از این کاشی ها که به مرور زمان ریخته، با سیمان پر نشده است. بام بنا به شیوه سنتی گیلان چوب با سفال پوش است و لبه به شیوه سر بندی سرپوش و چکش برگردان ساخته شده است.

خانه های قدیمی دیگر لنگرود

دیگر خانه قدیمی لنگرود، خانه دریا بیگی است. این بنا دیوار بلند آجری دارد که 2 طرف آن به 2 بخش برج مانند ختم می شود. بنا از 2 طبقه تشکیل شده و اتاق های طبقه بالا دارای ارسی (پنجره های بزرگ) چوبی مشبک است. ورودی شامل 2 در بزرگ چوبی با گل میخ ها و کوبه ها است. در ها به دالان و هشتی کوچکی باز می شده و به حیاط منتهی می شوند. بنای اصلی، مقابل در ورودی، در 2 طبقه ساخته شده است. هر طبقه 3 اتاق دارد. جلوی هر طبقه، ایوان چوبی زیبایی به چشم می خورد.

در ساختن ایوان ها نهایت ظرافت و دقت به کار رفته است. تالار شاه نشین بنا، سراسر مقرنس کاری شده و گچبری و نقاشی دوره قاجار را دارد. در های ورودی این تالار با گل و بوته ها و نقش پرندگان نقاشی شده است. بر 2 طرف هر یک از این در ها تاقچه هایی است که داخل آن، آیینه های سنگی قدیمی نصب است. دیگر خانه های قدیمی لنگرود در کنار ساحل زیبا و جنگل های سر سبز از جمله دیدنی های شهر به شمار می آیند.


جاذبه های گردشگری شهرستان ماسوله

جاذبه های گردشگری شهرستان تالش

جاذبه های گردشگریشهرستان لاهیجان

پیشنهاد ما به شما تور کیش از مشهد با اژانس های مسافرتی