جاذبه های گردشگری شهرستان آستانه اشرفیه

بقعه آقا سید جلال الدین اشرف (ع)-جاذبه های گردشگری شهرستان آستانه اشرفیه

سید ابراهیم المرتضی الاصغر ملقب به جلال الدین اشراف، پسر امام موسی کاظم (ع) است که در سال 180 هـ ق در مدینه به دنیا آمد. با شهادت امام موسی کاظم (ع) وی از سه سالگی تحت تعلیمات برادرش علی ابن موسی الرضا (ع) قار گرفت و مراتب فضل و کمال را طی و در سال 201 هجری و در 21 سالگی مدینه را بسوی بغداد به منظور تبلیغ ترک نمود. با شهادت امام رضا در سال 203 هـ ق و حرکت مامون عباسی به سوی بغداد به منظور کنترل بهتر بلاد اسلامی در سال 204 هـ ق سید اشرف آن شهر را ترک کرد و به قم نزد برادر بزرگترش سید میر احمد (شاهچراغ) آمد.

روی هم رفته فشاری که به سادات و شیعیان وارد می آمد و از سوی دیگر فکر انتقام ناشی از ناکامی سادات در زمان ولیعهدی امام رضا (ع) زمینه را برای قیام و برپایی نهضتی از سوی آنان آماده می کرد. در این میان سادات دنبال پناهگاهی مطمئن می گشتند تا در سایه ی او بتوانند به اهداف خود برسند. پس از شکست سید علی قزوینی در پی قیام هفت ماهه ای در گیلان و دیلمستان، این سادات رو به سوی سید اشرف آورده و بالاخره توانستند در 10 شعبان سال 206 هـ ق او را متقاعد  به رهبری نهضت کنند.

بدین ترتیب این سید بزرگوار با نوشتن یک نامه به متن زیر آغاز نهضت را اعلام کرده و مردم را به یاری این قیام دعوت کردند:

«از من سید جلال الدین اشرف بن امام موسی کاظم (ع) برادر امام رضا (ع) به دوستان و شیعیان علی ابن ابی طالب، دانسته و آگاه باشید که خروج من به قول جد من است و می خواهم خون برادر و جد و سایر اولاد رسول الله را از این کافران تیره روزگار بازستانم چرا که دین محمد (ص) را ضعیف گردانیده اند، باز برقرار آرم. طریق دوستان و شیعیان آن است که دوستی را مرعی داشته، جنگ با این کافران را فریضه دانند و در امداد، خود را معاف ندانند، تا رستگار دنیا و آخرت بوده و باشند. و دیگر هر کس کشته شود چنان داند که فردای قیامت با مرکب همت در بهشت پاکیزه سرشت در تازد.»

سید اشرف پس از سال ها تلاش و فتح طارم و رشت (9 ماه سکونت) و برفجان (11 ماه سکونت) و قزوین (3 ماه و 17 روز) و درگزین و شهران (بابل) و کشتن منصور عبدود، امیر منصوب مامون در سال 211 هجری تشکیل حکومت اسلامی مستقل در لاهیجان داد.

ابوعطای کجوی، امام زاده هاشم که از نوادگان محمد حنیفه بود، امیر سلطان (برادر حضرت)، حسن بیک از نوادگان ابودجاجه تیر انداز غزوات پیامبر، ملک شاهمیران از نوادگان انوشیروان، شاهزاده حمزه، سید میر احمد (شاهچراغ)، سید محمد قزوینی، شاهزاده حسین ابن حمزه، میر شمس الدین ... از جمله سرداران سپاه وی بودند که بیشتر آنان در رکاب حضرت به شهادت رسیده اند.

سال 223 هـ ق این سردار علوی در جنگی که در لیالمان یا شوم دشت صورت گرفت پس از ابراز رشادت ها زخمی شده و خود را به رودبار رسانید و طبق وصیت تابوتشان به آب سفید رود سپرده شد. آب این تابوت را در سواحل منطقه ای به نام کوچان منزل داد، مردم این تابوت را از آب گرفته و پیکر ایشان را به خاک سپردند و از آن موقع به بعد کوچان، آستانه اشرفیه نامیده شد.

آرامگاه دکتر معین-جاذبه های گردشگری شهرستان آستانه اشرفیه

آرامگاه دکتر معین در شهرستان آستانه اشرفیه قرار دارد. دکتر معین در نهم اردیبهشت ماه سال 1294 خورشیدی در شهر رشت زاده شد. تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان اسلامی و دوره متوسطه را در دبیرستان شاهپور رشت طی کرد. در آن زمان آموزش و پرورش گیلان (اداره معارف) هر سال تعدادی از دانش آموزان نمونه و ممتاز را برای تحصیل در دارالفنون تهران انتخاب و بورسیه ای به مبلغ 10 تومان در ماه پرداخت می کرد، محمد معین که استعداد خود را در مدرسه نشان داده بود، انتخاب شده و دوره دوم متوسطه را در دارالفنون تهران طی می کند.

پس از اخذ دیپلم وارد دانشسرای عالی شده و در رشته فلسفه و ادبیات به ادامه تحصیل می پردازد. در دوره دانشجویی زبان فرانسوی را آموخته و به آن مسلط می شود و رساله ای به این زبان می نویسد، و حتی به این زبان برای مهمانان فرانسوی درباره زبان و ادبیات سخنرانی می کند که تحسین همگان را بر می انگیزد. در سال 1313 با نمره ممتاز موفق به کسب مدرک لیسانس از دانشگاه می شود.

سال 1314 به خدمت سربازی احضار و دوره شش ماهه دانشکده افسری را گذرانید و در مهر ماه آن سال به سمت دبیری دبیرستان شاهپور اهواز منصوب گشته و پس از سه ماه ریاست دانشسرای شبانه روزی اهواز به وی سپرده می شود. در خوزستان اندیشه جمع آوری و تدوین اصطلاحات، لغات، امثال و حکم فارسی در وی ایجاد شد و کار روی آن را شروع کرد، همچنین رسالات "گنجینه شوش" و "داستان هاروت و ماروت" را نوشت.

علیرغم کار و مشغله سنگین در این دوره موفق شد به صورت مکاتبه ای، از طریق یک آموزشگاه روانشناسی در بلژیک روانشناسی عملی و دیگر شعب آن از قبیل خط شناسی، قیافه شناسی و مغز شناسی را فرا گیرد. دکتر معین در سال 1318 به تهران منتقل و در سمت معاون اداری دانشسرای مقدماتی و سپس کفالت اداره دانشسراها و وزارت فرهنگ مشغول کار گردید، همزمان در دوره دکترای زبان و ادبیات فارسی ثبت نام و به تحصیلاتش ادامه داد.

در شهریور 1321 مراسم دفاع از رساله ی دکترای وی "مزدیسنا و تاثیر آن در ادبیات پارسی" نام داشت، با حضور استاد راهنمای وی ملک الشعرای بهار انجام شد و با نمره "بسیار خوب" مورد قبول اساتید واقع گردید، و محمد معین نخستین دکتر ادبیات فارسی در ایران شناخته شد. دکتر محمد معین با زبان های عربی، فرانسوی، انگلیسی و زبان های کهن چون زبان پهلوی، فارسی باستان، اوستا و سانسکریت آشنا بود.

دکتر محمد معین د رسال 1339 از طرف دولت فرانسه به اخذ نشان هنر و ادبیات نایل آمد.

دکتر معین جایگاه ویژه ای نزد استاد دهخدا و نیما یوشیج داشت، علامه دهخدا در وصیت نامه اش نوشت: "به ورثه خود وصیت می کنم که تمام فیش های چاپ نشده لغت نامه را که ظاهرا بیش از یک میلیون است و از الف تا یا نوشته شده... به عزیزترین دوست من آقای دکتر معین بدهند که مثل سابق به چاپ برسد و این زحمتی جانکاه معادل نصف تالیف است". نیما یوشیج نیز در وصیت نامه اش دکتر معین را به عنوان وصی تعیین کرده بود تا اشعار وی را بررسی کند و قسمت لازم را انتشار دهد.

دکتر معین عاشق فرهنگ و ادب ایران در تیرماه سال 1350 درگذشت. آرامگاه او بنا به وصیت خودش، به احترام حرم مطهر آقا سید جلال الدین اشرف و علاقه وی به مرحوم علامه بزرگ آقا شیخ حسین وحید، در کنار حشمت رود در شهر استانه اشرفیه قرار دارد.

فهرست برخی از آثار مهم تألیفاتی او به شرح زیر است:

دوره کامل فرهنگ فارسی شامل لغات فارسی، لغات و ترکیبات عربی متداول در فارسی، لغات اروپایی که به تدریج در فارسی وارد شده و اعلام اشخاص، اعلام جغرافیایی در 7906 صفحه و 6 مجلد.

ستاره ناهید یا داستان خرداد و مرداد (نثر و نظم)

حافظ شیرین سخن، دو جلد

شاهان کیانی و هخامنشی در آثار الباقیه

ارداویراف نامه

روز شماری در ایران باستان و آثار آن در ادبیات پارسی

بورداوود، ترجمه احوال و آثار

مزدیسنا و تاثیر آن در ادبیات پارسی.


جاذبه های گردشگری شهرستان ماسوله

جاذبه های گردشگری شهرستان تالش

جاذبه های گردشگریشهرستان لاهیجان

پیشنهاد ما به شما تور کیش از مشهد با اژانس های مسافرتی