تاریخ در قلب کویر

راهنمای سفر به شهر تفت استان یزد

در نواحی کویری ایران، جمعیت جذب شهرها و روستاهایی شده است که منابع اب داشته باشد و به واسطه ی وجود کوه ها و چشمه ها، امکان سکونت در ان فراهم شده است. شهر تفت در استان یزد یکی از این نمونه هاست که به دلیل نزدیکی اش به قله بلند شیرکوه به ارتفاع تقریبا چهار هزار 75 متر، از منابع ابی دامنه هایش سیراب شده است و باغ های متعدد در اطراف شهر، شاهدی بر این ادعاست. شهر تفت نه گرمای سوزان یزد دارد و نه سوز سرمای کوهستان دارد. البته شب های زمستانش کمی سرد است. ولی وجود امکاناتات خوب مناسب در شهر، سفری بی دغدغه را به شما ارزانی میدهد. در میان اثار تاریخی موجود در شهر، مسجد <<کبیرالتوبه>> وحسنیه گرمسیر پیش از بقیه معروف اند و بسیاری از ایین های مذهبی در ان جا برگزار می شود که از ان جمله می توان مراسم روز اربیعن نام برد که امسال مصادف با اخرین روز ابان است علاوه بر بناهای تاریخی، چند جاذبه طبیعت گردی اطراف تفت هم انگیزه شما را برای این سفر بالاتر می برد .

در همسایگی یزد

وسیله شخصی:اگر از تهران می ایید ازاد راه تهران قم _کاشان را به اطراف اصفهان ادامه مسیر بدهید، اما قبل از نطنز خروجی یزد را انتخاب کنید که در سمت چپ تان است.به کمربندی یزد که رسیدین باید حدود 20 کیلومتر برانید تا خروجی تفت را در سمت راست تان ببنید از این جا تا شهر تفت 15 کیلومتر فاصله است. اصفهانی ها هم باید ابتدا به نایین بروند و سپس مسیر یزد را انتخاب کنند. از شیراز وارد جاده اصفهان شوید و تقریبا 25 کیلومتر قبل از اباده در،<<سورمق>> جاده ای سمت راستان را انتخاب کنید که به ابر کوه می رود. مسیر را که به سمت یزد ادامه بدهید،120 کیلومتر بعد از ابر کوه به تفت خواهید رسید .

وسایل نقلیه عمومی:با توجه به نزدیکی تفت یزد می توانید از پروازها،قطارها،و اتوبوس های متعدد به مقصد یزد استفاده کنید. ودر پایانه یزد سوار تاکسی های تفت شوید.

مراسم اییینی و بناهای تاریخی شهر تفت

اثار تاریخی داخل شهر تفت: بازار سنتی تفت در کنار بلوار اصلی یا همان ایت الله کاشانی و در ضلع غربی میدان مرکزی شهر واقع شده است. در همان جا می توانید به دیدن مسجد شاه ولی هم بروید که از دوران شاگردان شاه نعمت الله ولی در قرن نهم هجری برجای ماننده است ویک اب انبار قدیمی هم در کنارش وجود دارد. صحن مسجد هم یک سنگ مرمر بزرگ وزیبا و در چوبی مشبک هم دارد. در همان بلوار کاشانی و در شرق میدان اصلی شهر، عمارت <<تمبر>> وباغ صدری و بادگیر معروفش را نبش خیابان  شهدا خواهید دید. این بنا مربوط به دوران زندیه بوده و بعدا باسازی شده است.

حسنیه ی گرمسیر و مراسم اربعین: مهم ترین جاذبه ای محله گرمسیر را می توان حسنیه اش نامید که به کبیرالتوبه معروف است وتمامی مراسم مذهبی شهر مثل شب های قدر ، عاشورا، نخل گردانی، تعزیه و.... در ان انجام میشود. در اخرین روز ابان ماه امسال و روز اربعین هیئت های مذهبی از نقاط مختلف شهر به ان جا رفته، پس از عزاداری نماز طهر به جماعت می خوانند .

دیدنی های خارج از شهر تفت: اگر فرصت دارید می توانید گشتی هم در اطراف شهر بزنید. علاوه بر باغ های متعدد در حومه شهر، ابشارهای <<دره گاهان>> در جنوب غربی تفت را می توان معروف ترین جاذبه طبیعی تفت نامیدد. از شهر که به سمت ابر کوه و غرب خارج شوید، تقریسبا 500متر بعد از تقاطع کمربندی، یک جاده ی فرعی در سمت چپ تان است که پنج کیلومتر طول دارد و به طرف دره گاهان می رود. بعد از پیاده شدن از خودرو باید اندکی هم پیاده روید تا به دره ابشار برسید. همچنین در مسیر تفت به ابرکوه و حدود 10 کیلومتر بعد از شهر ، روستای <<اسلامیه>> را که رد کردید یک کوه کوچک در سمت چپ تان می بینید که به شکل سر عقاب است و <<عقاب کوه>> نام دارد.


جاذبه های دیدنی روستای زوار

امامزاده موسی برقع

شهرهای شمال و جاذبه های ان

پیشنهاد ما به شما تور کیش از مشهد