نقاط دیدنی مشهد را بشناسیم

در گذشته راه های زیادی در جنوب مشهد به هم وصل می شده است به همین دلیل این ناحیه به طرق یعنی راه ها شهرت یافته است.بزرگترین راه دنیا یعنی جاده ی ابریشم نیز از این ناحیه می گذشته است. طرقبه هم از طرق به، یعنی راه بهتر گرفته شده است.

 

راه های تاریخی- نقاط دیدنی مشهد و طرقبه، شاندیز

1. جاده ابریشم از نقاط دیدنی مشهد: ۴۵ کیلومتری جنوب مشهد. بقایای سنگ فرش شده راه باستانی ابریشم در حد فاصل شهر ملک آباد و روستا های نظر آباد، گنبد دراز، شریف آباد . ده سرخ به چشم می خورد. کاروان سراهای فخر داود، شریف آباد و طرق از منزلگاه های جاده ی ابریشم بوده است. جاده ی ابریشم به طول ده هزار کیلومتر، شانگهای چین را به روم وصل می کرده و بزرگ ترین راه دنیا محسوب می شده است. بعد از آن بزرگ ترین اده ی جهان ادویه بوده است.
2. سنگ فرش شریف آباد از نقاط دیدنی مشهد: ۴۰ کیلومتری جنوب مشهد، جاده ی نیشابور، شهر ملک آباد، جاده بزوش، ۵۰۰ متر بعد از روستای شریف آباد، به طرف بزوشک، جاده خاکی سمت راست، روی تپه دو کیلومتر. در این ناحیه چندین قسمت از راه سنگ فرش به طور کامل مشخص و سالم باقی مانده است با عرضی مشابه جاده های روستایی امروزی که وسط آن شیب برجسته ای دارد، سرتاسر آن با سنگ و ملات فرش شده است، سنگ های وسط جاده و حاشیه ی دو طرف آن بزرگ تر بوده و با نظم و ترتیب فراوان نصب گردیده است به این مسیر راه کهنه ی شریف آباد گفته می شود که به سنگ فرش انگلیسی ها نیز مشهور است.
3. راه کهنه ی فاضل از نقاط دیدنی مشهد: ۵ کیلومتری جنوب شرق مشهد، ارتفاعات جنوب مشهد، ابتدای جاده قدیم نیشابور، جاپه ی ده غیبی، نرسیده به روستا، کنار اردوگاه آوزش و پرورش سمت راست، جاده ی سد انحرافی طرق، حوالی معدن سنگ گرانیت، داخل حریم سازمان آب ۵۰۰ متری سد انحرافی طرق، در محلی به نام کلاته فاظل. قدیمی ترین راه نیشابور به توس بوده که نیشابور را از طریق باغشن، ده سرخ، بزوشک، عارفی و نوغان به تابران وصل می کرده است. قسمتی از این راه برای عبور کجاوه به صورت ۴۰ پله، تراشیده شده که به پله های حضرت مشهور است. در کنار آن محل کتیبه ای به چشم می خورد که اثری از نوشته ندارد.


میل های تاریخی-نقاط دیدنی مشهد و طرقبه، شاندیز

در گذشته بنا های میل مانندی با کاربرد های متفاوتی ساخته شده است. در ابتدا به نظر می رسید این برج ها مانند فانوس دریایی برای راهنمایی مسافران و کاروان ها باشد اما بعد ها مشخص شد این گونه بناها جهت محاسبات نجومی و زمان سنجی کاربرد داشته است و با استفاده از زاویه تابش آفتاب و حرکت سایه ها بر روزنه ها و کنگره های آن می توان زمان اعتدالین، شروع فصل ها و زمان مناسب برای امور کشاورزی را تعیین نمود؛ تا آن جا که خواجه نصیرالدین طوسی با استفاده از میل رادکان و میل اخنجان فاصله ی زمین تا ماه را محاسبه نموده است. بعد ها افرادی را نیز در این گونه برج ها مدفون ساختند، بنابراین نمی توان گفت چنین بناهایی صرفا استفاده ی آرامگاهی داشته است.

 

1. میل چلاغد از نقاط دیدنی مشهد: (چلغی): ۲۵ کیلومتری شرق مشهد، جاده سرخس، شهر رضویه، سمت چپ، جاده میامی، نبش تقاطع روستای چلاغی، سمت راست، حاشیه ی جاده، در کنار کشف رود؛ دوره تیموری.
2. میل سنگور (چهار طاقی سنگبر) از نقاط دیدنی مشهد: ۵۱ کیلومتری نوب شرق مشهد، ۳۷ کیلومتری جاده سرخس، بعد از آبروان، سمت چپ ۱۴ کیلومتر فرعی روستای نصر آباد، غرب روستای سنگبر، در حاشیه کشف رود؛ دوره تیموری.
3. میل پیر بابالنگر (بابازنگی شیر) از نقاط دیدنی مشهد: ۴۳ کیلومتری شرق مشهد، جاده ی سرخس، شهر رضویه، سمت چپ، جاده میامی، تقاطع روستای چلاغد، ۱۸ کیلومتر روستای متروکه لنگرک، حاشیه کشف رود، بنای چهار طاقی تیموری مقبره ی بابا زنگی شیر. وی از عرفای صوفیه بوده است؛ قرن ۹ ق.
4. میل اخنجان (اخنجون/اخنگان/ آهنگان/ قمرالملک) از نقاط دیدنی مشهد: ۲۵ کیلومتری شماال مشهد، جاده کلات، جاده کارده، روستای معین آباد، جاده شهر توس، حاشیه چپ جاده، روستای خوش هوا. این برج با گنبد خیاری و ۱۴ متر ارتفاع تزیینات کاشی کاری زیبایی دارد و مانند برج رادکان و برج علی آباد کاشمر، کاربرد نجومی داشته است. بنا به گفته ی اهالی مقبره ی زنی می باشد که خواستگار امام رضا (ع) بوده است. بعضی بر اینباورند که این بنا مقبره ی گوهر تاج، خواهر گوهر شاد آغا است. بین برخی دیگر نیز به گور دختر هندی مشهور است؛ قرن ۸ ق.
5. میل کوره ی آجر پزی میلانی از نقاط دیدنی مشهد: ۱۲کیلومتری شمال غرب مشهد، بعد از کال زرکش سمت چپ، کافی ۱۸. قسمت بالای این دودکش ترک خورده است.
6. میل کوره ی آجر پزی رستگار مقدم از نقاط دیدنی مشهد: بلوار امت، گوشه ی شمالی پارک امت. این بنا دودکش کوره ی آجر پزی بوده و حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد. در این منطقه تا سی سال پیش حدود ۱۰ دود کش دیگر وجود داشت، از جمله مهم ترین و بزرگ ترین آن ها در انتهای سی متری طلاب بود که با ساخته شدن پارک امت تخریب گشت؛ دوره پهلوی اول.
7. میل های کوره های همت آباد از نقاط دیدنی مشهد: دو کیلومتری شمال مشهد، جاده ی سیمان، بعد از همت آباد، قبل از سیاسک، حاشیه ی راست جاده، دو میل دیگر نیز در فاصله ی هشتصد متری سمت راست آن دیده می شود. سمت چپ جاده یک کیلومتر ب طرف خواجه ربیع چهارمین میل کوره ی آگر پزی به چشم می خورد.

 

برج-نقاط دیدنی مشهد و طرقبه، شاندیز

1. برج صفی آباد از نقاط دیدنی مشهد: ۵ کیلومتری شمال غرب مشهد، جاده ی شاندیز، بعد از کارخانه ی مشهد نخ، سمت راست ۲ کیلومتر، روستای صفی آباد، صفی آباد ۵.
2. برج عارف شاه از نقاط دیدنی مشهد: ۲۰ کیلومتری جنوب مشهد، جاده قدیم نیشابور، جاده ی ده غیبی، روستای عارفی. نام روستای عارفی از آن گرفته شده است.
3. برج آتش خبر از نقاط دیدنی مشهد: ۳۳ کیلومتری شمال مشهد، جاده ی کارده، زو اندروخ، بالاسر سد انحرافی. بنابه گفته اهالی این برج سنگی در موقع حمله ی دشمنان برای علامت دادن با دود و آتش به کار می رفته است.
4. برج کارخانه نخریسی از نقاط دیدنی مشهد: چهار راه نخریسی، مقابل بیمارستان امدادی. این برج در سال ۱۳۱۳ شمسی جهت دود کش زغال سنگ کارخانه ی نخریسی ساخته شد و روزی س بار موقع تعویض شیفت سوت می کشید.


برترین پیشنهادهای تور کیش همه آژانس های ایران 

جاذبه های گردشگری گرگان

جاذبه های گردشگری بابلسر